Infertilite çiftlerde duygusal etkisi olan bir durumdur. Gebe kalmakta başarısız olan çiftler bu durumda psikolojik yönden olumsuz etkilenirler. İnfertil olmak kişide öfke, üzüntü, suçluluk ve endişe hislerini uyandırır. Bu duygular, kişinin özgüvenini ve kendisine olan bakışını etkileyebilir. Böyle kişiler duygularını arkadaşlarıyla veya ailesiyle paylaşmakta zorluk çekebilir, kendisini yalıtılmış hissedebilir.
 
İnfertilite sebebi kadın veya erkek faktöründen kaynaklanıyor olabilir. Erkek faktörlü infertilite varsa, kadın eşine karşı kızgınlık hissedebilir ve aynı anda partnerinin bu konuda sorumlu olmadığını bilip kızgın olmasından kendini suçlu hissedebilir. Erkekler, partnerlerini gebe bırakmakta başarısız olduklarında kendilerini suçlu hissedebilirler, özgüvenleri ve erkeklik duyguları bundan etkilenebilir. Bazen infertilite yüzünden, erkekler eşlerini kaybetmekten korkarlar. Kadın faktöründen gebelik başarısız olursa, erkek eşine karşı içerleyebilir. Ayrıca, müdahaleler iki partnere de cinsel hayatının içine birisinin zorla girdiğini hissettirebilir. Bu da çiftin cinsel hayatını etkiler.
 
İnfertilite, genellikle bir çiftin duyumsadığı en acı veren yaşamsal krizin oluşmasına neden olabilir. Bir çocuğa gebe kalmak için uzun zaman süren belirsizlik, önemli duygusal yitimleri peşi sıra getirebilir. İnfertilitenin getirdiği belirsizlikler ve yoğun tıbbi kararlarla başa çıkmak çoğu çiftler için büyük duygusal karışıklığa yol açabilir. Çiftler kendilerini kaygılı, bunalımda, kontrol dışı ve yanıltılmış hissediyorlarsa, onlara yalnız olmadıklarını iletisini, psikolojik danışmalarla vermek gerekir.
 
İnfertilite tedavisi gören herkesin, inişli çıkışlı duygusal yaşamı olabilecektir. Bazen başarmış olma duygusu oldukça normal bir tepki olarak çıkar karşımıza. Ancak uzun zaman süren tedavi safhasında aşağıda belirtilen belirtilerden herhangi biri hissediliyorsa, bir psikologla görüşmek yararınıza olacaktır:
 
- Her zamanki aktivitelere karşı ilgi yitimi,
- Bir türlü geçirilemeyen çöküntü (depresyon),
- Gergin kişisel ilişkiler (aile ya da arkadaşlarla),
- İnfertilite dışında herhangi bir şeyi düşünmede yaşanan zorluk,
- Yüksek kaygı düzeyi,
- İşleri başarmada azalan yetenek,
- Konsantrasyon zorluğu,
- Uyku bozuklukları (uykuya dalmada ya da uykuda kalmada zorluk, sabah erken uyanma, fazla uyuma)
- Kilo ve iştahınızda değişiklik (artma ya da azalma),
- Artmış alkol ya da ilaç kullanımı,
- Özkıyım ya da ölüm hakkında yoğunlaşan düşünceler,
- Sosyal yalıtım (yalnızlık)
- Sıkça görülen değersizlik, suçluluk ya da kötümserlik duygusu,
- Sıkça görülen burukluk ya da kızgınlık/öfke.
Ayrıca, infertilite tedavisi sırasında, psikoloğunuzla çeşitli seçenekler için konuşulmasında da kesin yarar vardır ve bu seçenekler hakkındaki duygularınızın keşfi, düşünmenizi kolaylaştırmaya ve kararınızı vermenize yardımcı olacaktır.

Örnek olarak eğer siz:
Tedavinin bir dönüm noktasındaysanız,
Alternatif olasılıklar arasında karar vermek durumundaysanız,
Diğer aile yapısı seçeneklerini keşfediyorsanız,
İletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız ya da
Hangi yöne gitmeniz konusunda farklı görüşlere sahipseniz, doktorlarınız eşliğinde bir psikolojik yardım almanız size ve eşinize destek sağlayacaktır.
 
Gebe kalma şansınızı gerçekçi bir şekilde size belirtmek doktorunuzun görevi olmasına rağmen, gebeliğe ulaşmak için ne kadar uğraşmak istediğinize bir tek siz ve eşiniz karar verebilirsiniz. Teşhis ve tedavi birçok yönden sıkıntı verici yöntemler olduklarından, eşinizle beraber istediğiniz tedavileri ve amaçları belirlemeniz gerekir. Bir çok durumda, tedavinin süresini sınırlamak önemlidir.
 
Bu çok özel bir konu olduğundan, çiftler sorunlarını kimseyle paylaşmak istemeyebilirler. Fakat bu duyguların normal olduğunu ve bunları hissetmekte yalnız olmadığınızı bilmek önemlidir. Sorunla ilgili konuşmak ve acıyı yenebilmek çok önemlidir. Aynı durumları yaşamış olan diğer çiftlerle görüşmek sorunun çözülmesinde yardımcı olabilir. Doktorunuz size dayanışma gruplarının isimlerini verebilir veya infertilite konusunda uzmanlaşmış bir psikiyatrı önerebilir.
 
Psikolog başkanlığındaki psikolojik danışma birimi, infertilite tedavisinde size çok yardımcı olabilir. Onların ilk amacı, rahatsız edici ve acı verici tıbbi tedavilerle birlikte, infertiliteyle bağdaşık, fiziksel ve duygusal değişikliklerle nasıl başa çıkılacağını bireylere ve çiftlere öğretmeye yardım etmektir.
 
Bazıları için odak noktaları, bir eşin tepkisiyle nasıl başedilebileceği üzerine olabilir. Diğerleri için doğru tıbbi yöntemin seçimi ya da başka aile oluşumu seçeneklerini bulmaya çalışma üzerine olabilir. Bir diğeri için stresi, kaygıyı ve çöküntüyü kontrol etme üzerine olabilir. Psikolog, destekleyici bir çevrede, hastalara sorun çözme yollarını öğreterek, infertilitelerine karar verebilmeleri için korkuları, elemleri ve diğer duygu durumları konularında yardım ederler. İyi bir terapist, duygularınızı düzenlemenize, zaten varolan hünerlerinizi güçlendirmenize ve yenilerini geliştirmenize yardımcı olabilir. İnfertilite çoğu kişiler için kişisel gelişmeyi güçlendiren, yeni yaşam becerileri kazandıran bir fırsat olarak ortaya çıkabilir.

Scroll to top